KRONIKA                                                                        knoflik.gif (1141 bytes) HOME


 

 

 
VLKANOV
   -  
16.-18. dubna 1999

Vlkanov je úplně malá vesnice nedaleko Ledče nad Sázavou. Nemají tu obchod ani hospodu, na návsi stojí ovšem bývalá škola, která nyní patří pionýrské skupině T.O.Bobříci z Prahy 10.002.jpg (15099 bytes)

Tam se nás sešlo šest rodin (Sýkorovi, Sýkorovi, Knappovi, Knappovi, Kolískovi, Stárkovi). Do bývalé jednotřídky nás uvedl její někdejší žák, pan Vodička. Též nám ukázal svoje třínedělní kůzlata a chtěl si s námi zazpívat.

V pátek večer jsme poklábosili, zahráli si na sardele /škola má spoustu tajných zákoutí vhodných ke schovávání) a zaposlouchali se do sympatrických povídek Jerome Klapky Jerome v nadmíru sympatickém podání Miroslavba Horníčka.

001.jpg (15580 bytes)V sobotu ráno vyrazili jsme několika auty do Ledče nad Sázavou, kde nás u nádraží čekala rodinka Velknappova. Vydali jsme se po červené značce podél Sázavy. Našli jsme Sluneční zátoku, legendární tábořiště Hochů od Bobří řeky z let 1925-1945 a chvíli jsme přemítali,zda jsme či ještě nejsme pamětníky. Cílem naší pouti proti proudu řeky byla Stvořidla. Divoký pětikilometrový úsek Sázavy právě v ten den otevírali vodáci prvním splutím letošním sezóny. I my jsme set trošku zúčastnili otevírání vodáckého léta spouštěli jsme na vodu vlastnoručně vyrobená plavidla roztodivných jmen (některá z nich byla pokřtěná i vlastní krví, neboť nože jsou ostré a žádný učený z nebe nespadl). Výlet se vydařil, i když místy nás pronásledoval déšť a chlad.

Nazpět do Ledče jsme se svezli ze zastávky Smrčná posázavským pacifikem.. Tak jsme viděli Stvořidla ještě jednou z okna vláčku. Lída nám přitom vyprávěla, jak se v nich kdysi na vodácké výpravě málem utopila.003.jpg (12552 bytes)

Při návratu do Vlkanova upoutala nás nedaleká obec Čihošť. Vypravili jsme se prozkoumat, zda to nebylo právě tady , kde se odehrál tzv. “čihošťský zázrak”. Měli jsme štěstí, našli jsme nejen kostelík, ale i hodnou paní, která nás do něj pustila,a o jeho zázraku povykládala. Večer jsme vařili špagety a také všelijak měřili své síly při hře na vlkanovské velmistry. Tužili jsme si svaly, šikovnost i rozum. Pozdního večera jsme využili ke spřádání plánů na letní tábor u Staňkovského rybníka a na zamýšlené splutí Ploučnice. Vláďa povykládal o zatmění slunce, které bude 11.srpna. Na dobrou noc nám Helča četla Robinsona Jefferse a diskutovali jsme o “hlubinné ekologii”. Nejmenší člen skupiny Kryštof nechtěl spát (už brzy nejmenší nebude, radostnou událost očekáváme ještě před zatměním).004.jpg (8986 bytes)

V neděli ráno jsme vyrazili do nedalekého Pavlova, kde sídlí stanice ohrožených živočichů. Chovají tu druhy těch zvířat, která se v přírodě obtížně množí, starají se o zvířata nějak handicapovaná. Na stanici se nás ujal sympatický pan Kuchyňka a provedl nás po ní. Viděli jsme rozličné dravce a sovy, vydry, vodní ptactvo, lišku, kunu, tchoře. Lasičku i norka. Nejkrásnější ovšem byla ukázka ovšem ukázka sokolnického výcviku, kterou nám předvedl se svým vlastním supem a orlem. Nakonec jsme byli rádi, že nás orel 005.jpg (12792 bytes)neumlátil křídly a sup se nasytil kuřecími stehny. Při zpáteční cestě podařilo se nám najít kapličku se zázračnou studánkou. Uzdravující vody jsme se všichni napili a přáli si, aby se nám rozum nekalil a nohy aby nás po výšlapech s Katamaranem nikdy nebolely.

Beruška    

knoflik.gif (1141 bytes)  HOME